Świecowanie uszu woskowymi świecami typu HOPI - oficjalnie wywodzi się od Indian z plemienia Hopi w Ameryce Północnej. Jednak wzmianki o świecowaniu można znaleźć np. w starych pismach zielarskich, lub kalendarzach. Również niektórym starszym osobom, zwłaszcza tym z kresów wschodnich, świecowanie z pewnością nie jest obce.

Świece używane w Gabinecie są produkowane w 100% przez Gabinet, co gwarantuje wysoką jakość produktów używanych do produkcji, oraz samych świec. Wykonywane są ręcznie z krajowej bawełny wysokiej jakości, oraz polskiego wosku klasy I, bez jakichkolwiek dodatków.

 

Mechanizm świecowania polega na efekcie „komina”. Podczas spalania świecy powstaje podciśnienie, które "wysysa" woskowinę. Wewnątrz świecy pojawia się nalot i to na podstawie jego wyglądu terapeuta określa stan zdrowia pacjenta. Jasnożółty nalot świadczy o tym, że pacjent jest zdrowy, brązowy - że zabieg trzeba powtórzyć, ponieważ nie przyniósł jeszcze spodziewanych efektów terapeutycznych, zielony nalot oznacza poważniejsze kłopoty zdrowotne - należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Zabieg trwa około pół godziny. W tym czasie nie należy mówić ani gwałtownie się poruszać, bo inaczej świeca może zmienić położenie i w kanale ucha nie powstanie odpowiednie podciśnienie. Tak długiego czasu niemal w bezruchu nie wytrzymają np. małe dzieci, osoby nadpobudliwe, psychicznie chore, w znacznym stopniu ułomne fizycznie, dlatego zabieg świecowania uszu jest dla nich niewskazany.
Przed zabiegiem należy przygotować naczynie z wodą np. szklankę. Posłuży do zgaszenia świecy po zabiegu. Warto zaopatrzyć się w ręcznik (kładziemy go na ramię pacjenta od strony świecowanego ucha), na który ewentualnie może spaść popiół ze świecy.
Pacjent kładzie się na boku, lub siada i odchyla do boku głowę. Terapeuta zapala świecę (końcówka bez blaszki metalowej) i wkłada drugą końcówkę lekko do ucha. Świeca powinna być nachylona pod kątem maksymalnie ok. 75°. Ze względów bezpieczeństwa NIEZALECANE jest ustawianie świecy pod kątem prostym.
Świecowanie zaczynamy od ucha „zdrowszego”.
W czasie zabiegu pacjent odczuwa przyjemne ciepło i słyszy delikatne trzaski, oraz szumy.
Po zabiegu przez kilka minut wskazane jest leżeć. Dobrze jest zamknąć oczy i zrelaksować się. Po wyjściu z gabinetu jeszcze przez kilka godzin można odczuwać mrowienie w okolicy głowy lekkość i uczucie relaksacji. Przez ok. 2 godziny po zabiegu TRZEBA chronić uszy - w chłodne dni czapką, a w cieplejsze - wacikami. Trzeba też w dniu zabiegu uważać, by do uszu nie dostała się woda, nie można więc np. iść na basen, pływać, nurkować, a nawet myć włosów.


Niektórzy czują poprawę zdrowia czy samopoczucia tego samego dnia po zabiegu. U niektórych – zwłaszcza w stanach przewlekłych/chronicznych – efekt odczuwalny może być po kilku/kilkunastu zabiegach. Nie zniechęcaj się więc początkowym brakiem efektów. Istnieje również grupa osób, które nie reagują na zabieg świecowania. W zależności od nasilenia objawów świecowanie trzeba powtarzać do skutku, najczęściej co drugi dzień. Zabieg co dzień nie jest przeciwwskazany i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.