Wyróżniamy wiele rodzajów masaży. Ciągle powstają nowe odmiany masaży. Jednakże kilka z nich to masaże "podstawowe" z których wywodzą się ich odmiany. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę niektórych z masaży. Wszystkie te masaże oferujemy w Gabinecie VITA.

 

Masaż klasyczny

To zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie. Jest to masaż podstawowy z którego wywodzą się inne masaże.

 

Masaż leczniczy - masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Można go łączyć z innymi zabiegami leczniczymi t.j. aromaterapią czy hydroterapią. Masaż leczniczy opiera się na technikach masażu klasycznego.

 

Masaż relaksacyjny - jest idealnym sposobem na odpoczynek i pozbycie się negatywnych wibracji. Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia jednocześnie wspaniale oddziałując na układ nerwowy. Równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo -  nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. Efekt może być wzmocniony przez muzykę relaksacyjną, specjalne olejki eteryczne, świece, kadzidełka. Nierzadko masaż relaksuje tak bardzo iż Pacjent zasypia podczas zabiegu.

 

Masaż izometryczny - stosowany jest u Pacjentów po unieruchomieniu kończyn, z zanikami lub osłabieniem siły mięśniowej, po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Sprawdza się również jako masaż w terapii odchudzającej, wyszczuplającej czy antycellulitowej. Wykonanie go polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego. Skurcz izometryczny to taki rodzaj skurczu podczas którego nie zachodzi ruch w stawie a przyczepy mięśnia pozostają oddalone.Skutkiem masażu jest zmniejszenie obwodu masowanej kończyny przy równoczesnym przyroście siły mięśniowej. Zadaniem tego masażu jest przywrócenie masy i siły mięśniowej osłabionym mięśniom bez obciążenia chorej kończyny ćwiczeniami fizycznymi. Masaż usprawnia krążenie limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwiduje obrzęki zastoinowe, zapalne i chłonne.

 

Masaż sportowy - różni się od klasycznego przede wszystkim większą siłą wykonania aby skutecznie rozgrzać i przygotować mięśnie do pracy. Wyróżniamy kilka funkcji masażu sportowego: przygotowanie do wysiłku, terapia mięśni w przerwach między wysiłkiem, regeneracja organizmu po zakończeniu wysiłku oraz wspomaganie treningu ogólnego. Masaż sportowy stanowi część odnowy biologicznej, niezbędnej zarówno dla wyczynowych zawodników jak i amatorów sportu.

UWAGA!!!

Masażu nie wykonujemy jednorazowo(!) z tzw. marszu. Masaż sportowy wymaga wcześniejszej konsultacji, omówienia problemów, zaplanowania celów masażu, pełnego zgrania z treningiem/aktywnością sportową Pacjenta. Inaczej masaż może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. 

 

Masaże kosmetyczne - w Gabinecie VITA możecie Państwo skorzystać z wielu rodzajów masaży. Część z nich jest autorskim pomysłem Michała Gawędy. Powstawały one dzięki uprzejmości Pacjentek i rodziny którzy dzielili się odczuciami i byli pierwszymi "Klientami" tych masaży.

 

1. Masaż odchudzający - Na sam początek słowo wyjaśnienia - nie ma masażu odchudzającego! Nazwa ,,odchudzający” raczej powinna zostać zastąpiona słowem ,,modelujący” lub wspomagający odchudzanie. Zabieg ten z racji intensywności jest często mało przyjemny. Wykonywane są podczas jego trwania intensywne rodzaje technik takie jak: oklepywanie, uciskanie i ugniatanie. Masaż odchudzający stosowany jest w okolicach ud, pośladków i bioder. Efekt odchudzający odniesiemy tylko i wyłącznie w połączeniu z dietą, systematycznym ruchem. Dla podniesienia efektów w masażu odchudzającym stosujemy również techniki masażu izometrycznego oraz masażu bańką chińską. Cały masaż wykonywany jest na oliwkach i kremach wspomagających odchudzanie renomowanych firmy tj. ZIAJA lub na w 100% naturalnych "kosmetykach" przygotowywanych bezpośrednio przed zabiegiem. 

2. Masaż miodowy - metoda terapii naturalnej wykorzystująca lecznicze działanie miodu przy pomocy masażu klasycznego i miodowej aromaterapii. Masaż ciepłym miodem wspomaga wydzielanie gruczołów potowych, ułatwiając usuwanie przez skórę soli i szkodliwych substancji. Miód ponad to wykazuje silne działanie przeciwzapalne, regenerujące, nawilża skórę. Skóra staje się odżywiona, jedwabista. Zapach miodu poprawia nastrój, wspomaga efekty masażu. Miód działając regenerująco, odżywczo, wspomaga usuwanie cellulitu, rozstępów skóry, blizn. Masaż - zależnie od wielkości okolic masowanych - trwa od 30 do 90 minut plus ok. 30 minut "leżenia w miodzie" po zakończeniu samego masażu.

 

3. Masaż czekoladowy - jest doskonały gdy człowiek jest zestresowany lub gdy skóra czuje dyskomfort i jest sucha. Zabieg działa pozytywnie na skórę, gdyż odżywia ją i nawilża, dodatkowo działa na zmysły co razem tworzy idealne połączenie słodkiego relaksu. Czekolada to źródło energii i najpopularniejsze lekarstwo na melancholię. Zwiększając poziom serotoniny i endorfin, poprawia nastrój oraz podnosi odporność i chroni układ krążenia. Ziarna kakaowca zawierają caobrominę, teobrominę, wit. A, E, F i H, ceramidy, polifenole, magnez, wapń, cynk i oraz kofeinę - czyli substancje pobudzające krążenie krwi w skórze, zmniejszające obrzęki i przyspieszające spalanie tłuszczu. Masaż czekoladowy działa stymulująco na układ krążenia, poprawia jędrność i elastyczność skóry, spowalnia procesy starzenia, daje odczucie głębokiego relaksu i poprawę stanu psychicznego. Masaż - zależnie od wielkości okolic masowanych - trwa od 30 do 90 minut plus ok. 30 minut "leżenia w czekoladzie" po zakończeniu samego masażu.

4. Masaż aromaterapeutyczny - to masaż z dodatkiem olejków eterycznych. W zależności od zastosowanych olejków eterycznych osiągamy dany efekt masażu. W Gabinecie VITA stosujemy tylko i wyłącznie w 100% naturalne markowe olejki Avicenna Oil:

 

Anyżowy
Cedrowy
Cynamonowy
Cytrynowy
Eukaliptusowy
Geraniowy
Goździkowy
Grejpfrutowy
Jałowcowy
Jodłowy
Kamforowy
z Kopru włoskiego
Lawendowy
Lemongrasowy
Mandarynkowy
z Melisy
Miętowy
Patchouli
Pomarańczowy
z drzewka Herbacianego
Rozmarynowy
Sosnowy
Świerkowy
Sandałowy
Szałwiowy
Tymiankowy

 

5. Masaż gumową bańką chińską - polega na zasysaniu kawałka skóry i wykonywaniu podłużnych bądź kolistych ruchów w kierunku węzłów chłonnych.  Pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga też w pozbywaniu się nie potrzebnych produktów przemiany materii. Działa podobnie do drenażu limfatycznego.